26 de març de 2022

A Jesuïtes Bellvitge - C.E. Joan XXIII obrim el cicle de Grau Superior d’Higiene Bucodental

A partir del curs 22-23, aquells alumnes que tenen un Cicle de Grau Mitjà o aquells que provenen del Batxillerat tenen  la possibilitat de cursar un nou Cicle Formatiu de Grau Superior de la branca sanitària: L'Higiene Bucodental.

Gràcies a l’acord entre Jesuïtes Bellvitge- C.E. Joan XXIII i  la Facultat d’Odontologia de la Universitat de Barcelona, ubicada a 5 minuts caminant de la nostra escola , els nostres alumnes podran fer pràctiques en les seves aules de fantomes i rotatoris i compartirem professorat.
Aquest acord ens permet impartir uns continguts totalment actualitzats i apropar l’alumnat de Jesuïtes Bellvitge - C.E. Joan XXIII a l’ambient universitari.
Són variats els continguts que es treballen en aquest cicle, entre els quals destaquem:
    - Aplicar procediments d'exploració i avaluació, interpretant els protocols per reconèixer signes de patologia bucodental.
    - Analitzar resultats d'exploracions i proves. Identificar tècniques de primers auxilis per fer atenció bàsica inicial en situacions d’emergència.
    - Analitzar sistemes de gestió i manejar programes informàtics per a gestionar fitxers de pacients.
Aquest cicle, amb una alta inserció laboral, capacitarà als alumnes per a treballar com a Higienista bucodental i Educador en salut bucodental tant en clíniques privades com en centres d’atenció primària.
Així mateix, aquells alumnes que vulguin continuar la seva formació acadèmica podran cursar un grau universitari.

Els alumnes tindran l'oportunitat de treballar en la nova aula d’Higiene bucodental creada a l’escola així com en les aules pràctiques de la Facultat d’Odontologia.