9 de maig de 2024

Celebrem el dia d’Europa

El 9 de maig celebrem el dia d'Europa. Els nostres alumnes Ambaixadors del Parlament Europeu assisteixen durant tot el matí al Teatre Lliure per participar de diverses activitats i tallers entorn al tema dels drets i l'educació en democràcia. 

Un matí de celebració i coneixença amb els Ambaixadors Júniors de totes les Escoles Ambaixadores de Catalunya, organitzat per la Seu del Parlament Europeu a Barcelona.

A més a més, a la nostra escola els alumnes Ambaixadors Júniors han pensat i preparat diverses activitats com l'inici del dia especial per a l’ocasió, que inclou una presentació per explicar aquesta celebració, i un kahoot per conèixer millor Europa i la Unió Europea per als alumnes de 3r i 4t d’ESO.

Imatge
Dia d'EUROPA - EPAS - Jesuïts Sarrià - Sant Ignasi

 

El Dia d’Europa té lloc cada 9 de maig. En aquest dia celebrem la pau i la unitat a Europa. Aquesta data marca l’aniversari de la coneguda Declaració Schuman, en la qual aquest va exposar la seva idea d’una nova forma de cooperació política a Europa, que faria inconcebible la guerra entre nacions europees. La proposta de Schuman es considera el començament del que avui és la Unió Europea.

Les institucions de la Unió Europea i Jesuïtes Sarrià-Sant Ignasi, com a Escola Ambaixadora del Parlament Europeu, ho celebrem amb diferents activitats, tant presencials com en línia.

Moltes d’aquestes activitats giraran entorn de l’Any Europeu de les Competències 2023, amb debats per a joves europeus.

 

Aquí podeu trobar més informació:

https://barcelona.spain.representation.ec.europa.eu/noticies-i-esdeveniments/dia-deuropa-2023_es