6 de octubre de 2022

Casp dona la benvinguda al Programa Nous Educadors 2022-2023 de JE

Coincidint amb la celebració del Dia Internacional del i la Docent, el 5 d’octubre celebrem la primera de les tres trobades de l’equip de nous educadores i educadors dels vuit centres de Jesuïtes Educació.

Un dels objectius principals de Jesuïtes Educació és el poder estar al costat dels nostres educadors i educadores en el desenvolupament de la seva trajectòria professional i vital. Aquesta voluntat pren especial relleu als inicis de curs, quan s’incorporen als equips persones nouvingudes a la institució.

Un equip de persones divers i enriquidor

Enguany són 34 les persones que incorporem, professionals provinents de diferents àmbits als quals volem fer un bon acompanyament individual i col·lectiu en aquesta nova etapa que ara inicien.

Les noves incorporacions cobreixen les diferents necessitats que tenim a cada etapa a totes les escoles de la Xarxa. Destaquem el professorat del nou cicle superior d’Higiene Bucodental, que s’imparteix per primer cop a Jesuïtes Bellvitge, així com el del cicle de Dietètica, que comença a Sarrià. També donem la benvinguda a mestres de primària i graduats superiors de vàries titulacions amb màster de formació de professorat, que donaran classe a secundària, batxillerat i formació professional. Aquest curs també rebem persones que s’incorporen a l’equip de gestió, encarregant-se de tasques de manteniment i administratives vinculades als nostres estudis d’FP, virtual i presencial.

Els objectius del Programa

El Programa Nous Educadors consisteix en 3 sessions que s’imparteixen al llarg del curs. La primera té com a principal objectiu que puguin prendre consciència de la Xarxa que som i dels nostres valors com a centres de la Companyia de Jesús, inspirats en el Paradigma pedagògic ignasià. La trobada permet a més la coneixença i l’establir sinergies juntament amb l’equip directiu de Jesuïtes Educació. Les dues sessions restants aprofundiran sobre el context educatiu actual i el nostre model, així com els diferents protocols que tenim sobre entorn segur i ciberseguretat.

Les trobades comptaran amb la participació d’Esteve Mogas, director general de JE, Eduardo Vizcaíno, professor de la Universitat de Huelva, Jokiñe Miranda, directora de pastoral de JE i Minerva Porcel, directora pedagògica de JE.

La importància de la tasca educativa a JE

L’equip d’educadores i educadors de JE es composa de 2.000 persones, al servei de més de 14.000 infants i joves, el nostre alumnat. La tasca educativa la desenvolupem amb el ferm propòsit d’educar homes i dones amb els altres i per als altres. Formem persones compromeses, conscients, competents i compassives, capaces d’entendre un mon en contínua transformació, per al qual han d’estar preparats.

Maite Andreu, directora de l'escola, ens encoratja en la tasca diària
Aprofitant la benentesa que enguany ha coincidit la primera sessió de Nous Educadors amb el Dia Internacional del i la Docent, proclamat per la UNESCO el 1994. Aquest dia més que mai, Maite Andreu, directora general de Jesuïtes Casp, va fer arribar a tots els educadors i educadores de l'escola un missatge recordant-nos els desitjos que ja ena havia transmès al claustre d'inici de curs. Afegia també, que "ser docent és una vocació que només té sentit si la vivim en equip, amb corresponsabilitat, cuidant-nos els uns als altres, estan oberts a l'inesperat i confiats i esperançats en els nostres alumnes".

 

Maite Andreu, directora general de Casp: "ser docent és una vocació que només té sentit si la vivim en equip, amb corresponsabilitat, cuidant-nos els uns als altres, estan oberts a l'inesperat i confiats i esperançats en els nostres alumnes"