15 de març de 2024

A Batxillerat ens apropem al món laboral

Els alumnes de 2n de batxillerat s'apropen a la realitat del món laboral a través de visites a diferents empreses i organitzacions. Aquestes visites els ajuden a desvetllar i confirmar vocacions i, sens dubte, a prendre decisions importants que marcaran el camí del seu futur professional.

Hospital Clínic

Hospital universitari fundat l’any 1906 que pertany a la Xarxa d'Hospitals d'Utilitat Pública de Catalunya. Aquesta xarxa d'hospitals cobreixen la pràctica totalitat de les especialitats mèdiques i quirúrgiques, desenvolupen activitats en l'àmbit de l'assistència, la investigació i la docència, ja sigui directament o a través d'empreses vinculades.

A la Facultat de Medicina i Ciències de la Salut els nostres alumnes van assistir a una presentació a càrrec del Dr. Manuel Castellà, cap de Servei de Cirurgia Cardiovascular de l'hospital Clínic Barcelona i professor de la Facultat de Medicina i Ciències de la Salut, i de la Sra. Judith Prats, infermera ICCV. Seguidament van visitar els quiròfans acompanyats del Dr. Castellà.

A continuació van escoltar l’explicació del Dr. Pedro Castro, cap de Secció de l’Àrea de Vigilància Intensiva (AVI) de l’hospital Clínic Barcelona i professor de la Facultat de Medicina i Ciències de la Salut i van visitar l’àrea AVI de l’hospital.

 

Accenture

Accenture Defense Group és una empresa multinacional dedicada a la prestació de serveis de consultoria i serveis tecnològics. La revista Fortune la va incloure en la seva llista de les 500 empreses més grans en nivell de ingressos, i compta amb més de 244.000 empleats a 120 països. Proporciona serveis de gestió de documents, sistemes de tecnologia de la informació de programari i millora de processos de negoci estratègies per als governs, els proveïdors de l'Estat, les empreses i les organitzacions transnacionals com l'Agència Espacial Europea.

Els nostres alumnes van visitar les instal·lacions d’Accenture, van realitzar la dinàmica Design Thinking. The World Experience i van gaudir de l’explicació dels diferents mercats/negocis en els quals Accenture opera nacionalment i internacionalment.

Aquí teniu un recull de la nostra visita.

 

Ciutat de la Justícia

La Ciutat de la Justícia és el projecte de major dimensió i complexitat del Pla d'Infraestructures Judicials, que ha dut a terme el Departament de Justícia. Simbolitza la voluntat del Govern d'apropar la justícia a la ciutadania, modernitzant-la i fent-la més còmoda i accessible. La Ciutat de la Justícia alberga la totalitat dels òrgans judicials de l’Hospitalet i la majoria dels de Barcelona.

Els alumnes assistents a la Ciutat de la Justícia van assistir a la celebració d’un judici, i van visitar 10 jutjats ( 4 jutjats civils, 3 jutjats d’instrucció i 3 jutjats penals).

 

Lactalis Nestlé

Empresa (60% capital de Lactalis i 40% capital Nestlé) dedicada a la fabricació i distribució de productes làctics. En els últims 10 anys, el Grup Lactalis a través de l'adquisició d'empreses líderss en el mercat espanyol, ha desenvolupat una política d'expansió que li ha permès assolir un posicionament de lideratge a nivell mundial amb reconegudes marques com Président Profesional, Flor de Esgueva, Galbani El Ventero, Puleva, Gran Capitán, Don Bernardo, El Castillo, Chufi Ram, etc.

Els nostres alumnes van fer una completa visita a l’empresa passant pels àmbits comercial, de màrqueting, de vendes, de logística i de Recursos Humans.

 

Palo Alto

Centre de creació cultural i artística Palo Alto  acull a 17 empreses relacionades amb la fotografia, el disseny, l'arquitectura, la pintura, l'escultura i d'altres activitats creatives.

Magma Design és un estudi de disseny multi-disciplinar amb un gran equip d’experts en disseny i en un ampli espectre de sectors a nivell internacional, principalment; ferroviari, sanitari, electrodomèstics i electrònics, mobiliari i d’oficina.

Magma ha dissenyat la renovació dels trenes de la sèrie 213 de FGC (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya).  

Els alumnes assistents van gaudir d’una visita guiada a Palo Alto- Magma Design a través de la qual van conèixer de primera mà les diferents activitats creatives que es desenvolupen i els sectors per als quals treballen.

 

Hewlett Packard (HP)

Multinacional tecnològica nord americana. Actualment, el centre produeix peces per a companyies com BASF, GKN Metallurgy, Siemens o Volkswagen, que col·laboren amb HP per seguir innovant. Un campus que acull més de 2.300 treballadors de 60 països i del qual surten un centenar de patents cada any.

De la mà d’un grup de joves enginyers d’HP, els nostres alumnes van visitar el Centre d’investigació en impressió 3D del campus de Sant Cugat i van conèixer de primera mà l’activitat tecnològica que desenvolupa una empresa puntera a nivell internacional.

 

TV3 (Col·lapse)

COL·LAPSE és el Late Night de dissabtes a la nit. Defensors del bon humor, el medi ambient, i la cultura. Un refugi des d'on mirar el món, comentar l’actualitat, conèixer històries testimonials i entrevistar a grans personalitats com Penélope Cruz, Ferran Adrià, Alexia Putellas, Woody Allen, Juanes, Santiago Segura, Samantha Hudson, etc.

Els alumnes que van assistir a TV3 van conèixer el funcionament d’un programa televisiu. Abans d'entrar al rodatge van rebre un dossier amb informació tècnica del programa en el qual hi havia l'escaleta, el dibuix del plató amb la disposició dels llums i les càmeres, i més informació d'interès per als estudiants. Un dels redactors del programa els va explicar com es crea un programa de televisió, des del plantejament fins a la gravació.

És un privilegi poder comptar amb la col·laboració d'aquestes organitzacions i de les persones que ens han ajudat a preparar aquesta jornada.