28 de novembre de 2023

Projecte de sostenibilitat amb l’escola Zone College (Països Baixos)

Per segon any, realitzem un projecte d’intercanvi sobre Ciutadania Global amb l’escola Zone College, dels Països Baixos. De l’11 al 18 de novembre, l’escola Sant Ignasi ha acollit 16 alumnes i 5 professors de l'escola Zone College, de Twello, Països Baixos. El projecte, en format d’intercanvi amb estada en famílies, és un projecte curricular, en anglès, de ciutadania global, emmarcat al projecte científic de 4t d'ESO, enfocat al tema de la sostenibilitat. La participació consisteix en 15 alumnes de la nostra escola, amb l'ajuda, lideratge i acompanyament  dels seus professors de ciències.
Imatge
zone college sant ignasi intercanvi

El projecte, en format d’intercanvi amb estada en famílies, és un projecte curricular, en anglès, de ciutadania global, emmarcat al projecte científic de 4t d'ESO, enfocat al tema de la sostenibilitat. La participació consisteix en 15 alumnes de la nostra escola, amb l'ajuda, lideratge i acompanyament  dels seus professors de ciències.

Les activitats han inclòs recerca sobre diversos temes: la petjada ecològica, els objectius de desenvolupament sostenible, les relacions entre uns països i altres, l’afectació que té la crisi climàtica sobre les migracions humanes, i sobre les adaptacions al clima de la flora i fauna que ens envolta. L’objectiu és no només ser conscients del que suposa aquesta emergència climàtica, sinó també reflexionar conjuntament sobre accions i propostes.

També s’han fet visites i sortides tècniques, per complementar les reflexions, i aconseguir un aprenentatge més vivencial: un taller i una visita al Museu de la Ciència, una visita a la Dessalinitzadora, una sortida pràctica  a Collserola, i una xerrada a Migrastudium.  Els alumnes de l’escola Zone College també van gaudir de l’oportunitat de visitar el temple de la Sagrada Familia. 

A banda dels alumnes i professors de Twello, hem pogut comptar amb el suport de 4 estudiants de la Universitat de Windeshein, dels Països Baixos.  Aquests estudiants universitaris estan fent una estada a Barcelona, treballant conjuntament amb Zone College i Sant Ignasi  altres temes de Ciutadania Global.

L'experiència ha estat  valorada positivament pels alumnes i professors de les dues escoles; i tots estan esperant amb moltes ganes poder fer la segona part del projecte (el proper mes de juny), aquest cop als Països Baixos, on també trobaran alumnes de 2 escoles de Romania.  Allà continuaran les tasques iniciades a Barcelona, i intentaran arribar a conclusions comunes.

Aquest projecte està co-finançat pel SEPIE/Erasmus +.

Imatge
logo erasmus