14 de gener de 2020

Compartint experiències sostenibles

  Els nostres alumnes de la ESO estenen la iniciativa dels embolcalls Bee’s Wrap a altres centres de Barcelona  

 

Gràcies al programa d’Escoles + Sostenibles de l’Ajuntament de Barcelona, l’alumnat dels diferents centres de la xarxa té l’oportunitat de compartir amb els altres centres iniciatives que duen a terme per a la millora de la sostenibilitat de la pròpia escola i de l’entorn.

En aquesta ocasió, els nostres alumnes de 4t d’ESO han tingut l’oportunitat d’explicar a un grup d’alumnes dels instituts Quatre Cantons i Pau Claris de Barcelona, la seva iniciativa de substituir els embolcalls d’un sol ús pels embolcalls sostenibles i reutilitzables “Bee’s Wrap”.

Però, què és el Bee’s Wrap?

La traducció literal seria embolcall d’abella, però es refereix, en aquest cas, a la cera de les abelles. Així, es tracta d’un embolcall reutilitzable, per a dur els entrepans o altres aliments, fet a partir de la cera de les abelles.

Com ho hem fet?

Per a la realització del taller, hem utilitzat cera d’abella ecològica planxada sobre una tela amb paper de forn. Netejant-lo simplement amb aigua freda es pot reutilitzar moltes vegades.

Aprenem tots junts

Aquesta trobada també ha servit per posar sobre la taula experiències i propostes per a un canvi d’hàbits més sostenibles i més saludables per a totes les etapes educatives, ja que segons les dades d’un estudi realitzat pel programa Escoles + Sostenibles, l’ús d’embolcalls reutilitzables a la secundària presenta valors molt baixos.

Recordem que els embolcalls i envasos d’un sol ús són una les fonts més grans de residus, i és per això que iniciatives com els embolcalls reutilitzables són molt necessàries.

L’alumnat dels instituts que ens han visitat ha estat molt engrescat amb el taller i està decidit a compartir l’experiència amb els seus companys.