23 de març de 2021

Recollir, reciclar i reutilitzar l'oli domèstic

El nostre projecte de reciclar, reutilitzar i transformar l'oli de cuina amb sabó, pren protagonisme com acció referent dins l'entorn educatiu  

Ja fa uns anys que la nostra escola va iniciar el projecte d'educar en el reciclatge de l'oli de cuina. Una iniciativa transversal i col·laborativa que es porta a terme amb els cursos de tercer deprimària i 1r de Batxillerat científic amb l'objectiu de millorar la gestió i l’aprofitament d’aquest residu contaminant. Recentment la revista Aula de Secundària s'ha fet ressò d'un article " Hacia el residuo cero" escrit per Teresa Franquesa, biòloga referent tant en l’àmbit de l’educació ambiental com de la sostenibilitat, on es posa en valor el projecte i el compromís de la nostra escola en l'educació medi ambiental. 

En què consisteix el projecte? 

Fase 1: Recollida d'oli  (alumnes de 3r primària)

En aquesta etapa escolar, els alumnes analitzen que abocar l'oli de cuina usat per l'aigüera és molt contaminant i perjudicial per al medi ambient: provoca males olors, genera problemes en les canonades i, el que és més greu, contamina rius i mars. Conscients d'aquesta problemàtica, se'ls invita a fer una acció des de casa, fer una recollida selectiva d'aquest residu tòxic amb l'OliPots (un recipient per recollir i emmagatzemar les restes d'oli domèstic per al seu posterior reciclatge) 

Fase 2: Reaprofitament dels olis domèstics ( alumnes de 1r de Batxillerat científic) 

Un cop s'ha recollit tot l'oli usat, els alumnes de Primària fan entrega d'aquest residu als alumnes de Batxillerat científic que mitjançant la reacció química de saponificació transformen l'oli amb sabó. Després de 40 dies indispensables perquè el sabó pugui ser manipulat, l’alumnat de Batxillerat visita els alumnes de primària per explicar el procés realitzat i reparteix el producte final aconseguit, pastilles de sabó.