20 de juny de 2023

Alumnes de Batxillerat i TQE de l'escola obtenen importants premis i beques.

Alumnes de la nostra escola han aconseguit importants reconeixements en diverses competicions acadèmiques. Maria Llobera Miquel, de 2n de Batxillerat, ha obtingut el 2n Premi de Recerca Biomèdica de Barcelona de la Universitat Pompeu Fabra. D'altra banda, Carles Ibáñez, de 4t d'ESO-TQE, ha guanyat una beca de la Fundació La Pedrera en el programa "Bojos per la Ciència". A més, Elena Mora Fernández ha obtingut el 3r premi en l'Olimpíada d'Economia organitzada per la Universitat de Lleida. L'escola felicita aquests i aquestes alumnes pels seus èxits, pel seu talent i  la seva dedicació.

L’alumna de 2n de Batxillerat Maria Llobera Miquel obté el 2n Premi de Recerca Biomèdica de Barcelona de la Universitat Pompeu Fabra

 

Fa unes setmanes van tenir lloc les finals de la XVIIIa edició del Premi PRBB convocat pel Parc de Recerca Biomèdica de Barcelona  i la Facultat de Ciències de la Salut i de la Vida de la Universitat Pompeu Fabra (UPF). Aquest premi guardona els millors treballs de recerca en ciències de la salut i de la vida, fets per estudiants de batxillerat, per incentivar la recerca en ciències biomèdiques.

 

El segon premi d’aquest certamen va ser per la Maria Llobera Miquel, alumna de 2n de Batxillerat de la nostra escola Jesuïtes Lleida – Col·legi Claver Raimat, amb el treball titulat “Qui canta, els seus mals espanta” que ha estudiat la relació entre el cant coral i la segregació de l’oxitocina, l’hormona de la felicitat. 

 

Els 5 estudiants finalistes van visitar el PRBB per defensar els seus treballs de recerca en la fase final del Premi PRBB. L’acte va ser presidit per Jordi Camí, director del PRBB, Paco Muñoz, vicedegà de la Facultat de Ciències de la Salut i de la Vida de la UPF i Verónica Casado, investigadora del Departament de Medicina i Ciències de la Salut (MELIS) de la UPF i membre del jurat de l’última ronda.

 

Amb una participació de 205 alumnes d’arreu del territori, en aquesta edició s’hi han presentat un total de 187 treballs, d’entre els quals cinc treballs van ser classificats com finalistes.

L’alumna Elena Mora Fernández obté el 3r premi de l’Olimpíada d’Economia organitzada per la Universitat de Lleida.

Un total de 326 alumnes han participat en l’edició d’aquest curs de les Olimpíades temàtiques de secundària que la Universitat de Lleida convoca en diferents ciències com matemàtiques, química, biologia, geologia, geografia, economia i enginyeria de l’edificació.

 

La nostra alumna Elena Mora va recollir el 3r premi en les olimpíades d’economia, acompanyada de la seva professora en la matèria, en un acte celebrat a la sala Víctor Siurana del Rectorat de la UdL.

 

Les olimpíades són una prova de nivell, que té com a objectiu principal motivar els joves amb talent a millorar el seu rendiment acadèmic i a despertar l’interès i la creativitat en una determinada disciplina.

 

Felicitem l'Elena per aquest tercer premi en una prova on s'avalua coneixements tant de l'àmbit de l'economia com de l'empresa.

L’alumne Carles Ibáñez de 4t ESO-TQE obté la Beca de la Fundació La Pedrera del Programa Bojos per la Ciència.

Més de 450 excel·lents candidats i candidates es van presentar a l’edició 2023 del Programa Joves i Ciència de la Fundació La Pedrera.

Cinquanta d’aquests candidats, entre els quals es troba el nostre alumne Carles Ibáñez, han estat seleccionats per viure una experiència única participant en un dels cinc projectes de recerca científica entre el 26 juny i el 8 juliol a MónNatura Pirineus. En Carles participa del Projecte “De la fotosíntesi natural a l’artificial: a la recerca de nous combustibles”.

Després de la fase d’Estades científiques a MónNatura Pirineus, el programa Joves i Ciència continua durant els dos anys posteriors, amb les Estades al Centre de Recerca i les Estades de Recerca Internacional. Aquestes dues fases tenen l’objectiu de continuar acostant els estudiants a la ciència, ja sigui fent una estada en un centre de recerca o en un programa internacional de ciència.