17 de març de 2023

Claver Natura: una mirada a l'escola bosc

Maria Castellana, formadora en educació viva, escola de bosc i lectoescriptura i directora de l'escola bosc La Ginesta situada al Baix Montseny, està desenvolupant una formació a la nostra escola per a mestres d'infantil i primària per acompanyar-los en un projecte de natura i bosc que sigui nutritiu i ben arrelat, en el marc del Claver Natura.

"Els infants que surten sovint al bosc desenvolupen millor la concentració i les capacitats cognitives." 

L'escola bosc és una filosofia, una manera d’estar a la natura, i intenta oferir espais de molta qualitat en un entorn natural per a les persones. La pedagogia de l'escola de bosc es basa en sis pilars: l'entorn ha de ser la natura i l'aire lliure, les estades a la natura han de ser regulars, s'ha de mirar l'infant des d'una perspectiva holística, s'ha d'assumir la gestió del risc, les persones que acompanyen han d'estar sempre en continu aprenentatge i en la mirada pedagògica s'ha de posar en el centre l'infant a partir de les situacions que generen quan es troben a la natura. 

 

“Al bosc no hem de generar situacions d’aprenentatge sinó que hem d’aprofitar les que ja hi tenen lloc. D’aquesta manera, a l’aula podem continuar estirant el fil i seguir aquests aprenentatges, que són curriculars, però a partir d’una vivència.”

“L’alumnat del Claver ja han tingut i tenen contacte amb la natura -només el pati, sense baixar al bosc, ja és un lloc molt natural- i això es nota. Són infants als quals no els fa basarda sortir amb una ventada; al contrari, els motiva.”

La Maria Castellana és tota una experta i apassionada del tema. Traspua coneixement, professionalitat, vocació i estima. 

 

Durant tot el curs està fent una formació a mestres de la nostra escola, per tal que puguin sortir a la natura, havent creat abans un projecte de natura i de bosc, que sigui nutritiu, interessant, ben arrelat. Estem combinant sessions amb l’equip educatiu, amb el claustre d'infantil i primària, junt amb el modelatge d’escola de bosc per infants. Una cosa és el que parlem i l’altra cosa és veure-ho i viure-ho i comprovar que és més fàcil del que pot semblar. 

 

Vam compartir una estona amb la Maria per fer-li una entrevista i poder parlar sobre l'escola bosc, la natura i la formació que està duent a terme a la nostra escola, en el nostre entorn. Us animem a llegir-la, estem segurs que us captivarà.