31 de març de 2023

El cercle de troncs: un nou espai al bosc de l'escola en el marc del projecte Claver Natura

El cercle de troncs és una eina comuna a la metodologia de l'escola de bosc. Aquesta tècnica s'utilitza per crear un espai d'aprenentatge a l'aire lliure on els infants puguin asseure's en un ambient natural i còmode, envoltats d'arbres i altres elements del bosc. Gràcies al finançament de l'AMPA Claver, ara podem gaudir d'aquest nou espai al bosc de l'escola i continuar amb el desenvolupament del nostre projecte Claver Natura

Imatge
Nou espai de cercle de troncs creat al bosc del Claver en el marc del projecte Claver Natura

El cercle de troncs proporciona una estructura clara per a l'ensenyament i l'aprenentatge a la natura

Aquest tipus d'espai enmig de la natura permet que els infants se sentin en un espai col·lectiu a l'aire lliure que facilita la comunicació i la interacció entre ells i elles. A més, aquest tipus de seients també ajuda a fomentar el respecte pel medi ambient i la connexió amb la natura. 

A l'escola de bosc, els cercles de seients de troncs són utilitzats per a activitats educatives, com ara discussions de grup, contes, cançons, jocs i lliçons de ciències naturals. En asseure's al cercle, els nens i nenes poden observar i aprendre del seu entorn natural d'una manera més directa i personalitzada.

 

L'AMPA Claver finança el cercle de troncs al bosc de la nostra escola

Una de les darreres aportacions de l'AMPA ha estat el finançament d'un cercle de troncs al bosc de la nostra escola. Aquest nou espai ens permetrà continuar avançant en el desenvolupament del nostre projecte Claver Natura i en la realització d'activitats relacionades amb l'aprenentatge d'escola bosc