28 de març de 2023

Intercanvis escolars i experiències internacionals a ESO i Batxillerat

Aquest curs hem donat impuls a la dimensió internacional de l’escola amb una oferta d'intercanvis amb escoles i experiències culturals a l'estranger per donar força a l'objectiu de formar alumnes que siguin ciutadans globals i persones multilingües. En aquest marc, alumnes de 4t ESO-TQE i de 1r Batxillerat han tingut l'oportunitat de viure intercanvis amb escoles d'Alemanya i alumnes de 2n ESO-NEI han pogut participar en l'estada d'una Setmana Cultural a Devon, al Regne Unit. 

A Jesuïtes Educació proposem un model d'internacionalització que té com a objectiu formar ciutadans globals. És a dir, en un primer estadi, ciutadans conscients de les seves arrels locals, de la seva cultura, de la seva història, i, alhora, crítics amb el que els envolta. Ciutadans que, en un segon nivell, estiguin oberts a altres cultures, capaços de connectar-hi. En un darrer nivell, ciutadans disposats a enriquir-se del contacte amb altres i, alhora, a enriquir els altres amb aquesta relació. En definitiva, ciutadans globals esperançats a construir amb els altres una humanitat millor.

 

Per educar els nostres estudiants per al segle XXI hem de dotar-los d'habilitats que els preparin per ser agents de canvi en un món que està en evolució constant, un món que exigeix una intensificació de les necessitats de col·laboració, comunicació i comprensió globals. Hem d'educar als nostres alumnes en el compromís d'assumir reptes globals amb un nou nivell de responsabilitat. Els hem de preparar per contribuir activament en un món més just i sostenible; els hem de preparar per ser ciutadans globals.

Aquest curs al Col·legi Claver hem donat impuls a la dimensió internacional de l'escola amb una oferta d'activitats que esperem que puguin anar creixent encara més de cara al curs vinent.

Experiències lingüístiques i culturals a l'estranger d'aquest curs

Intercanvi amb Bielefeld (Alemanya) a 1r de Batxillerat

 

Es tracta d'un intercanvi lingüístic i cultural destinat als alumnes de primer de batxillerat que han escollit continuar estudiant l'alemany com a segona llengua estrangera. Consisteix en una estada setmanal abans de les vacances de Nadal per tal de poder gaudir de l'ambient nadalenc a la ciutat de Bielefeld d'Alemanya alhora que els estudiants assisteixen a les classes de l'escola de destí. Posteriorment, hem rebut els Companys alemanys durant una setmana a la nostra escola on a part d'assistir a algunes classes els hem ensenyat el nostre territori i la nostra cultura.

 

Intercanvi Sankt Blasien a 4t ESO

Durant aquesta experiència hem rebut un grup d'alumnes provinents del Kolleg Sankt Blasien, una escola de la companyia de Jesús situada a la Selva Negra. Els participants en aquest intercanvi han estat majoritàriament els alumnes de 4t d'ESO que continuen estudiant l'alemany com a optativa aquest curs. Durant la primera part de l'experiència hem ofert als visitants una combinació de sessions acadèmiques i sessions de turisme i descobriment del territori. A Finals d'abril els nostres estudiants viatjaran al sud d'Alemanya per completar la segona part de l'intercanvi.

 

Intercanvi Koblenz a 4t d'ESO

Aquest any hem estrenat aquesta experiència internacional amb l'escola Eichendorf Gymnasium, una escola UNESCO situada a Koblenz, a l'oest d'Alemanya. La primera part de l'experiència ha estat un èxit i els alumnes participants han pogut fer d'amfitrions i presentar la nostra ciutat i el nostre territori als seus Companys alemanys. A més, durant aquests dies els alumnes han realitzat de manera conjunta un projecte amb la intenció de comparar i contrastar diferents aspectes de les dues cultures. Al maig els nostres alumnes viatjaran a Koblenz per tal de completar la segona part de l'intercanvi.

 

 Estada a Devon 2n d'ESO

Es tracta d'una experiència cultural al Regne Unit d'una setmana de durada on els alumnes estan allotjats en famílies al voltant de la zona d'Ilfracombe, una petita i entranyable ciutat costanera al sud del país.

 

L'objectiu d'aquesta experiència és conèixer amb més profunditat la cultura anglesa i fomentar la seva pràctica oral mitjançant el contacte directe amb parlants d'aquesta llengua. Per tal d'aconseguir-ho els estudiants participen en un acurat programa que combina les classes formals amb els esports, les activitats d'oci i les excursions que se'ls ofereixen durant la setmana.

 

 

 

Esperem que aquestes experiències hagin aportat al nostre alumnat l'aprenentatge global que ens havíem proposat amb aquest tipus d'activitats de dimensió internacional.