14 de maig de 2024

Jesuïtes Lleida Col·legi Claver, un dels set centres educatius de Lleida que participen en el programa “Arquitectura a les Aules” organitzat pel COAC.

“Arquitectura a les Aules” és una iniciativa a nivell de Catalunya que se celebra en el marc de la Setmana d’Arquitectura, i té l’objectiu d’aportar als infants i joves una nova mirada sobre els espais que ens acompanyen. En el marc d'aquesta iniciativa, avui s’han iniciat a la nostra escola el taller “Radioestèsia i alteracions geobiològiques en les persones i l’arquitectura”, a càrrec de l’arquitecte Jordi Bosch, i que està dirigit al grup d’alumnes de 1r de Batxillerat de l’àmbit tecnològic. 

Imatge
Alumnes de 1r de Batxillerat de Jesuïtes Lleida en el taller Aruitectura a les Aules del COAC

“Arquitectura a les Aules”, una mirada a l’arquitectura de l’entorn més immediat d’infants i joves.

 

En el marc de la Setmana d’Arquitectura, aquest any, per primera vegada a Lleida, s’està duent a terme “Arquitectura a les Aules”, el programa de tallers d’arquitectura per a centres educatius, gràcies al qual l’alumnat de primària i secundària pot observar, pensar i actuar seguint el fil de l’arquitectura del seu entorn més immediat. L’objectiu és aportar als infants i joves una nova mirada sobre els espais que ens acompanyen. Es tracta d’una iniciativa organitzada des del 2019 pel Col·legi d’Arquitectes de Catalunya (COAC) a Barcelona i que enguany s’ha estès a les Demarcacions de Lleida i Girona. Avui s’han iniciat els tallers i xerrades a Lleida, que es faran entre el 14 i 17 de maig i en què hi participen set centres educatius entre els quals hi ha la nostra escola: Jesuïtes Lleida Col·legi Claver, l’Escola Països Catalans, l’IES Torre Vicens, l’Escola Sant Jaume Les Heures i l’Institut Joan Solà de Torrefarrera. Properament, s’hi sumaran l’Escola Camps Elisis i l’Escola Joc de la Bola.

 

El vocal de la Demarcació de Lleida del COAC, Orland Martí, explica que “aquesta iniciativa forma part d’ArquiEscola, el programa educatiu del COAC de divulgació de l’arquitectura a la ciutadania, i més concretament als infants i joves”. Pel que fa a la primera edició que està tenint lloc a Lleida, Martí destaca que “enguany participen set escoles i instituts on arquitectes voluntaris fan tallers englobats en quatre temàtiques, com són la descoberta de l’entorn, repensar els espais educatius interiors-exteriors; la sostenibilitat i salut, i la diversitat funcional i accessibilitat”.

"Radioestèsia i alteracions geobiològiques en les persones i l’arquitectura”, el taller a càrrec de l’arquitecte Jordi Bosch que un grup d’alumnes de 1r de Batxillerat de Jesuïtes Lleida han realitzat en el marc del programa del COAC.

 

Els i les alumnes de 1r de Batxillerat de l'assignatura de Dibuix Tècnic de l'escola, han participat del taller que l'arquitecte Jordi Bosch ha realitzat en el marc del programa “Arquitectura a les Aules”.  Aquest taller  ha tractat sobre la geobiologia, les forces magnètiques i les geopatologies que afecten, sobretot, a nadons, persones hipersensibles i animals domèstics i que poden condicionar el disseny dels habitatges. L’alumnat ha pogut fer l'estudi d'una zona de l'escola delimitant els corrents de Hartmann i altres corrents magnètiques. L'objectiu d’aquest taller per apropar l’arquitectura als joves és obrir la mirada a una professió com aquesta, que pretén crear uns habitatges còmodes i saludables per a tothom i en relació constant amb la casa comuna.

Imatge
Alumnes de 1r de Batxillerat de l'àmbit tecnològic de Jesuïtes Lleida testant les ones electromagnètiques de l'entorn en la primera sessió del taller del programa del COAC "Arquitectura a les Aules" amb l'arquitecte Jordi Bosch

Sis anys realitzant tallers que apropen l’arquitectura a alumnes de centres educatius.

 

El 2019, el COAC va posar en marxa “Arquitectura a les Aules” dins del programa ArquiEscola, amb la voluntat d’apropar aquesta disciplina a infants i joves, tal com recull la Llei d’Arquitectura. Des que es va iniciar el projecte, ja hi han participat més de 24.000 alumnes de més de 200 escoles –moltes han participat en més d'una edició–.

 

El 2020, la COVID-19 va obligar a reconvertir els tallers en propostes en línia, que es poden recuperar accedint a “Aprendre des de Casa” o bé al canal YouTube del COAC. La del 2023 va ser l'edició amb més participació: 95 escoles amb 300 tallers i 8.100 alumnes. Les imatges i les descripcions dels tallers d'aquests anys es poden veure a “Arquitectura a les Aules 5.0”.

 

La notícia als mitjans

Diversos mitjans s'han fet resó d'aquesta notícia. Podeu trobar un recull a continuació: