24 de maig de 2023

La cura de la casa comuna: Treballem un projecte a P5 per conscienciar i motivar en la cura del medi ambient i la sostenibilitat

La cura del planeta i el respecte al medi ambient, és un repte de tots, fins i tot dels més petits, ja que el futur és seu!


Els i les alumnes de MOPI P5 de la nostra escola Jesuïtes Lleida Col·legi Claver van dur a terme una iniciativa per cuidar i preservar el nostre entorn. Amb el propòsit de ser habitants conscients i responsables del planeta, van explorar diferents formes d'utilitzar, cuidar i gestionar els objectes, especialment les joguines. Van descobrir com poden donar usos diferents d'aquests objectes i què fer-ne quan ja no les poden reutilitzar. A més a més, es van posar l'objectiu d'animar altres comunitats a participar de la seva proposta.

Imatge
Alumnes de MOPI P5 escoltant les explicacions dels membres de l'equip de Manteniment i Serveis sobre les seves tasques a l'escola i la importància d'aquestes per la cura de la casa comuna, el medi ambient, i la sostenibilitat.

La cura de l'escola, la cura de l'entorn, la cura de la casa comuna és cosa de tots.

 

En el desenvolupament d'aquest projecte van comptar amb la col·laboració de l'Alícia, el Moisès, el Lluís, l'Ismael, l'equip de Manteniment i Serveis de la nostra escola. Van compartir amb els nens i nenes de P5 algunes tasques que fan a l'escola per així fer-los conscients de la importància de la seva feina i de la col·laboració de tota la comunitat. Ells netegen els patis, arreglen el que s'ha trencat, cuiden dels arbres i plantes... En definitiva, cuiden de la nostra escola perquè tot estigui en perfecte estat. Amb tot el que ells saben, van poder donar consells als i les alumnes perquè també ho puguin fer.

 

 

Reciclant, reutilitzant i reduint ensenyem als infants a cuidar l'entorn i desenvolupant la seva consciència ecològica.

 

Els nens i nenes d'infantil P5 han après moltíssim amb aquest projecte. A través de jocs i activitats, l'alumnat ha posat a prova els seus coneixements i han compartit les seves experiències i conclusions. Ensenyant-los a reciclar, reutilitzar i reduir els ajudem a aprendre a cuidar l'entorn i desenvolupar la seva consciència ecològica. Ara és el moment de mantenir viva aquesta causa perquè contribueixin dia a dia a cuidar i protegir el medi ambient.

 

A través d'aquest projecte a l'etapa d'infantil, des de Jesuïtes Lleida Col·legi Claver treballem per la preferència apostòlica de la cura de la casa comuna, adquirint el compromís amb la sostenibilitat i l'educació ambiental per preservar el nostre planeta per a les generacions futures.