21 de juny de 2023

Més de 400 alumnes de Jesuïtes Lleida participen a les proves Cangur 2023

Aquests últims dies de curs hem fet l’entrega de diplomes i reconeixements a l’alumnat de primària que han participat en les proves Cangur de Matemàtiques d’aquest cus. Tanmateix, a aquestes proves hi participen alumnes des de 5è de primària fins 2n de Batxillerat de la nostra escola. Les Proves Cangur són un conjunt de reptes matemàtics, de dificultat creixent i de resposta tancada amb diverses opcions de resposta per a cada problema.

Les proves Cangur de Matemàtiques van ser inventades pel professor O’Halloran, d’Austràlia (d’ací el nom!), a principis dels anys noranta. Aquestes proves pretenen acostar les matemàtiques als més joves, estimulant la resolució de reptes lògico – geomètrics, i així motivar l’afició per aquesta meravellosa ciència.

 

Les proves són al mes de març i aquest curs hi van participar un total de 113.008 alumnes de tota Catalunya. Entre aquest nombre, 431 eren alumnes de 5è de primària a 2n de Batxillerat de la nostra escola Jesuïtes Lleida – Col·legi Claver Raimat.

 

Des de 5è a 4 ESO van fer la prova al mateix centre. Els de Batxillerat la van fer a l’Escola Politècnica Superior de la UdL a Cap Pont.

El nombre total de participants del Claver per curs va ser:

  • 69 alumnes de 5è de Primària-NEI
  • 74 alumnes de 6è de Primària-NEI
  • 84 alumnes de primer d’ESO-NEI
  • 103 alumnes de segon d’ESO-NEI
  • 11 alumnes de tercer d’ESO-TQE
  • 18 alumnes de quart d’ESO-TQE
  • 72 alumnes de 2n de Batxillerat

Del total dels quatre-cents tren-un alumnes del Claver, cinquanta-cinc han quedat dins del 10% millors de Catalunya. També cal destacar que en la relació de mencions del millor 1% hi figura en Joan Baró Bellí, alumne de 1r d'ESO-NEI de la nostra escola. Enhorabona a tots i totes!

Des de l’escola encoratgem als i les nostres alumnes a la participació el curs vinent en aquestes proves. Agraïm també la feina i implicació de la Mireia Biosca i el Josep Mallol, professors de secundària de l’escola i responsables del Cangur.