6 de octubre de 2023

Carme Pifarré, exalumna del Claver, rep el Premi de Recerca jove de la Generalitat pel seu treball de recerca de Batxillerat

La Carme, exalumna de la nostra escola i actual estudiant de Medicina a la UB, és autora d'un dels  treballs científics guardonats amb els Premis Recerca Jove de la Generalitat de Catalunya.  Els Premis de Recerca Jove, creats el 1981, tenen com a objectiu distingir els setanta-vuit millors treballs de recerca fets per estudiants de tot Catalunya amb esperit científic. 
Imatge
Carme Pifarré, guardonada amb el Premi de Recerca Jove 2022

La Carme va rebre el premi pel seu Treball de Recerca de Batxillerat anomenat “Step by step, understanding the background of cancer: analysis of the protumoral role of the JNK pathway in Drosophila melanogaster”. L'acte de lliurament dels Premis de Recerca Jove 2022 va tenir lloc el divendres 29 de setembre a Barcelona. En representació de l'escola, va acompanyar la Carme la directora de TQE i Batxillerat de la nostra escola, la Marta Serrano. 

 

Per aquest mateix treball, la Carme va rebre diferents guardons el curs passat. Va obtenir el primer premi de la Saint Louis University, el primer premi d’Osona Contra el Càncer als millors treballs de recerca de batxillerat de la Universitat de Vic i, finalment, la Menció en Biociències i Ciències de la Salut del Programa Argó de la Universitat Autònoma de Barcelona.

 

Actualment, la Carme és estudiant de Medicina a la Universitat de Barcelona, al Campus Clínic. Des de l'escola celebrem  amb satisfacció els seus èxits.

 

Podeu veure l'acte del certamen clicant aquí.