30 de abril de 2024

Èxit d'alumnes de Batxillerat en la seva particicpació a concursos literaris i de debat

Alumnes de 1r i 2n de Batxillerat de l'escola han aconseguit els darrers dies destacables èxits en diverses competicions literàries i de debat. 

En el marc del Concurs Periodístic Josep Pernau, dues estudiants de 1r de Batxillerat, Maria Febas i Alèxia Aguilar, van ser reconegudes amb el 2n i 3r premi pels seus articles d'opinió. A més, en el Concurs de Poesia de Sant Jordi organitzat per l'Institut Màrius Torres, els i les nostres alumnes van brillar emportant-se cinc dels sis premis atorgats. Dos alumnes de 2n de Batxillerat, Víctor García i Aina Montagut, van guanyar el primer i segon premi respectivament en poesia catalana, mentre que en poesia castellana, els tres primers llocs van ser per alumnes de 1r de Batxillerat, L'Alèxia Aguilar, la Núria Ramon i l'Ona Rosell. 

Per si això no fos suficient, un grup d'alumnes de 1r de Batxillerat va demostrar el seu talent a la fase final de la Lliga de Debat de Secundària de la Xarxa Vives, destacant amb la seva excel·lent participació i gairebé assolint les semifinals. 

Imatge
Alumnes de Batxillerat guanyadors de diversos certaments, literaris i de debat

Destacada Participació d'alumnes de 1r de Batxillerat en la fase final de la Lliga de Debat de Secundària de la Xarxa Vives

Un grup d'alumnes de 1r de batxillerat de la nostra escola va destacar a la fase final de la Lliga de Debat de Secundària de la Xarxa Vives, a Castelló de la Plana del 17 al 19 d'abril. Representant la Universitat de Lleida, l'equip de la nostra escola, format per l'Ona Rosell, la Jana Isard, el Pau Coma, el Víctor Ribes, el Ferran Mauri i el Jordà Bellet, va competir amb èxit en aquesta prestigiosa competició, que inclou més de 5.000 estudiants a tot el país, dels quals només uns 150 passen a la final. 

Els 15 equips seleccionats van debatre sobre qüestions d'actualitat, fent d'aquesta competició una de les més importants d'oratòria al sud d'Europa. En unes jornades en què el centre ha estat l’ús de la paraula, del pensament crític i del treball en equip, el nostre equip ho va tenir una excel·lent participació. Va guanyar tots els debats excepte un i, per molt poc, no va passar a les semifinals, però sí que va quedar entre el 6 millors equips de la competició. Cal remarcar que vam rebre la felicitació del jurat pel nostre comportament respectuós, per la nostra tesi molt sòlida i per la flexibilitat en les refutacions.

Podeu llegir la notícia completa clicant aquí.

Premis literaris en el Concurs Periosístic Josep Pernau

Coincidint amb la festivitat de Sant Jordi es va celebrar el Lliurament del XVIII Concurs Periodístic Josep Pernau, organitzat per la Paeria i el Col·legi de Periodistes de Lleida. Vam participar en aquest certamen en la categoria de Batxillerat i Cicles Formatius, amb articles d'opinió. Dues de les nostres alumnes de 1r de Batxillerat van ser premiades: 

  • 2n Premi - Maria Febas 
  • 3r Premi - Alèxia Aguilar 

Podeu llegir els seus articles d'opinió clicant aquí

Premis de poesia de Sant Jordi

També alumnes de Batxillerat van participar en el Concurs de Poesia de Sant Jordi organitzat per l'Institut Màrius Torres. Dels sis premis atorgats, cinc van anar a parar a alumnes de la nostra escola. 

Als XLVII Premis de poesia en català Màrius Torres el primer i segon premi van ser per alumnes de 2n de Batxillerat:

  • 1r Premi - Víctor García 
  • 2n Premi - Aina Montagut 

 

Als XXXIII Premis de poesia en castellà Jaume Ferran, els tres premis van ser per alumnes de 1r de Batxillerat de l'escola:

  • 1r Premi-  Alexia Aguilar
  • 2n Premi - Núria Ramon
  • 3r Premi - Ona Rosell

Aquests èxits exemplifiquen el compromís, la competència i l'excel·lència del nostre alumnat en diferents àmbits acadèmics i de debat. Felicitats, alumnes i docents per la gran feina feta!